[  کاربر میهمان  ] [ صفحه اصلی ][ پیشنهادات

  سه‌شنبه 1 آبان 1397 

   
 
  گفتار نخست

 همدان گهواره تاریخ

   صفحه اصلی

 

به نام رب جلیل
پروردگار ابراهیم خلیل

 

میدان امام خمینی - همدان

آن زمان که انسان و جغرافیا با هم پیوند می خورند تاریخ خلق می شود و به تناسب این پیوند امتداد می یابد این تاریخ می تواند محدود به تپه ای باستانی باشد که چندین هزار سال پیش سکونت گاه مردمانی ناشناس بوده و یا در سیمای کهن شهری چون همدان جلوه گر شود که بی اغراق خود نماد و نشانه تاریخ ایران زمین است. بنای اولیه شهر همدان را به دیااکو پادشاه ماد نسبت داده اند این شهر در زمان بخت النصر ویران شده و داریوش بزرگ آن را مرمت نموده است. کمتر شهری چون همدان را سراغ داریم که اینچنین با تاروپود این آب و خاک آسمانی آمیخته باشد کدامین واقعه یا رویداد تاریخی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، علمی، ادبی، سیاسی و حتی نظامی را می توان به جستجو نشست و ناچار به رجوع به همدان و مردمانش نشد بی گمان هیچ شهر و دیاری در این کشور همچون همدان از آثار و مظاهر مدنیت و فرهنگ و هنر برخوردار نبوده، آغاز عصر تاریخی، بنیان حکومت در ایران، نخستین پایتخت، حضور اسکندر، فتح الفتوح، رواج دین مبین اسلام، ستیز شجاعانه با مغولان، ایستادگی بی مانند در برابر عثمانیان، تلاش در ره مشروطیت، مبارزه با رژیم پهلوی، کوشش در استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران و ... هر یک به تنهایی می تواند مایه افتخار و بالندگی ملتی سرافراز باشد.

همدان اگر از کهن ترین شهرهای عالم نباشد بی تردید از کهن ترین شهرهای ایران است که پیش از آنکه مادها آن را به پایتختی برگزینند پایتخت یا یکی از پایتختهای «تمدن کاسیایی» بوده بدین سبب تفکیک ایران از همدان و همدان از ایران ناممکن است و این دو پیکره ای واحدند که در چهره شهری آباد در پای کوهسار مقدس الوند خودنمایی می کنند.

بیش از سه هزار سال قدمت و پیشینه تمدن، فرهنگ و آثار تاریخی مشهور و منحصر به فرد، مهد پرورش عالمان و اندیشمندانی چون آیت اله العظمی آخوند ملا علی همدانی ، عین القضاه ، باباطاهر و ... و همچنین آب و هوای مطبوع کوهستانی و زیبایی بی نظیر چهار فصل از "همدان" نگین زمردین در خطه غرب سرزمین کهن ایران ساخته است و چنین ویژگی هایی که بی تردید در هیچ یک از شهرهای ایران زمین بدین گونه همه را یکجا در خود جمع ندارد.

این صفحات همه دیدنیهای همدان را به نمایش نگذاشته لیکن می تواند مخاطب هر همدانی آزاد اندیش و فرهنگمداری باشد که به همدان و همدانی عشق می ورزد و گذشته غرور آفرین این سرزمین و مردم آن را پاس می دارد و منبعی سودمند و موثق برای دوست داران شناخت تاریخ و فرهنگ این دیار باستانی و اهورایی است تا در راه رشد و شکوفایی و سربلندی آن تا آنجا که می تواند گام بردارد.

این مجموعه با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان تدوین گردیده است .

 
 
 
 

 گفتار نخست

 کلیات استان همدان

 شهرستان همدان

 جاذبه های طبیعی و محیطی

 جاذبه های ورزشی

 جاذبه های تفریحی و مصنوعی

 جاذبه های تاریخی و معماری

 جاذبه های زیارتی و مذهبی

 جاذبه های فرهنگی و هنری

 جاذبه های تجاری و اقتصادی

 نقشه های راهنمای همدان

 سایر اطلاعات...

 
 ... همدان ، گهواره تمدن

اکثر شهرهای استان و خصوصاً همدان، نهاوند و تویسرکان از قدمت بسیار بالایی برخوردارند. هرودت مورخ یونانی، نام همدان را اکباتان ثبت کرده است و بنای این شهر را را به دیااکو، موسس سلسله ی مادها نسبت داده است.
هخامنشیان، همدان باستان را به نام هگمتانه ( به معنی محل اجتماع ) و به عنوان پایتخت تابستانی خود برگزیده بودند، که اولین پایتخت نخستین تشکیلات حکومتی در ایران بوده است.
کاوشهای باستان شناسی انجام شده در تپه ی گیان نهاوند و محوطه حیقوق نبی و مهاجرت حضرت حیقوق نبی به تویسرکان ( در حدود 700 سال قبل از میلاد) و وجود تپه ی باستانی باباکمال در تویسرکان و تپه ی باستانی نوشیجان در نزدیکی ملایر نیز حاکی از قدمت این سه شهر می باشند.
همچنین آثار تاریخی و فرهنگی متعدد موجود در همدان، موجب شد تا در جلسه ای مورخه 2/2/1370 شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، این شهر به عنوان یکی از شش شهر تاریخی و فرهنگی کشور شناخته شود.

 

  Copyright © 2005-2018 Hamedan.ir