[  کاربر میهمان  ] [ صفحه اصلی ][ پیشنهادات

  پنج‌شنبه 14 اسفند 1399 

   
 
  جاذبه های زیارتی و مذهبی

 همدان گهواره تاریخ

   صفحه اصلی

 

آرامگاه امامزاده عبداله در همدان ، در وسط میدانی به همین نام واقع شده و مدفن دو امامزاده است، که پدر و پسر هستند، به نامه های : احمد (پدر) و عبدا... (پسر) ، ولی امامزاده به نام عبدالله شهرت یافته است.
این دو امام زاده عالیقدر ، علاوه بر کسوت سیادت و امام زاده بودن، از اعلام دین و پیشوایان بزرگ و ناشران علم و قسط، مربی نفوس و مجری حدود بوده اند و نسب تعدادی از رجال علم و تقوی، به این دو منتهی می شود. به هنگام تسلط قرامطه بر شهرهای غربی ایران (حدود 294 هجری) که مصادف با آغاز خلافت المقتدرباا... عباسی بوده، جناب احمد به شهادت می رسد. شجره نامه این دو بزرگوار به شرح زیر ذکر شده است:
" قتیل القامطه جناب احمد بن محمد ابن ابراهیم بن عبیدا... بن موسی الکاظم (ع) "

 
 

" جناب عبدا... بن احمد بن محمد بن براهیم بن عبیدا.. بن موسی الکاظم (ع) "

 
 
 
 

از سال 1369 تا 1357 ساختمان قبلی بقعه تخریب و بنایی شکیل و زیبا به جای آن احداث گردید.
مردم همدان، اعتقاد زیادی به این امامزاده ها دارند و به همین جهت، معمولاً پس از برآورده شدن حاجاتشان، نذورات خود را در این محل ادا می نماید و د رمراسم عروسی، عروس و دامادها، این امامزاده را طواف می کنند.

 

 
 
 
 
 
 
 

 گفتار نخست

 کلیات استان همدان

 شهرستان همدان

 جاذبه های طبیعی و محیطی

 جاذبه های ورزشی

 جاذبه های تفریحی و مصنوعی

 جاذبه های تاریخی و معماری

 جاذبه های زیارتی و مذهبی

 جاذبه های فرهنگی و هنری

 جاذبه های تجاری و اقتصادی

 نقشه های راهنمای همدان

 سایر اطلاعات...

 
 ... همدان ، گهواره تمدن

اکثر شهرهای استان و خصوصاً همدان، نهاوند و تویسرکان از قدمت بسیار بالایی برخوردارند. هرودت مورخ یونانی، نام همدان را اکباتان ثبت کرده است و بنای این شهر را را به دیااکو، موسس سلسله ی مادها نسبت داده است.
هخامنشیان، همدان باستان را به نام هگمتانه ( به معنی محل اجتماع ) و به عنوان پایتخت تابستانی خود برگزیده بودند، که اولین پایتخت نخستین تشکیلات حکومتی در ایران بوده است.
کاوشهای باستان شناسی انجام شده در تپه ی گیان نهاوند و محوطه حیقوق نبی و مهاجرت حضرت حیقوق نبی به تویسرکان ( در حدود 700 سال قبل از میلاد) و وجود تپه ی باستانی باباکمال در تویسرکان و تپه ی باستانی نوشیجان در نزدیکی ملایر نیز حاکی از قدمت این سه شهر می باشند.
همچنین آثار تاریخی و فرهنگی متعدد موجود در همدان، موجب شد تا در جلسه ای مورخه 2/2/1370 شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، این شهر به عنوان یکی از شش شهر تاریخی و فرهنگی کشور شناخته شود.

 

  Copyright © 2005-2021 Hamedan.ir