[  کاربر میهمان  ] [ صفحه اصلی ][ پیشنهادات

  پنج‌شنبه 14 اسفند 1399 

   
 
  جاذبه های زیارتی و مذهبی

 همدان گهواره تاریخ

   صفحه اصلی

 

این مسجد در نزدیکی میدان امام خمینی ، ابتدای خیابان اکباتان قرار گرفته است و تاریخ ساخت آن، که بر لوحه ای در قطار بندی جلو ایوان بزرگ مسجد نگاشته شده 1253 هجری را نشان می دهد. این سال مقارن حکومت فتحعلی شاه قاجار است. مساجد جامع، چنانکه ا نامشان پیداست، نسبت به سایر مساجد جنبه مرکزی دارند و همواره محل تجمع مسلمانان هر منطقه بوده اند.
نقشه این مسجد که به صورت مربعی است، دارای 3 درب ورودی ، 3 ایوان، 6 مناره ، 2 شبستان قدیم و جدید ، حیاط و گنبد بزرگ آجری است.

 
 
 
 

در شبستان اصلی مسجد در ضلع جنوبی کتیبه هایی از آیات قرآن در روی کاشی زرد رنگ و به خط ثلث نگاشته شده است و در ورودی شبستان ، بر روی سنگاب بزرگی به قطر دهانه یک متر و ضخامت لبه 13 سانتیمتر و ارتفاع یک متر ، اشعاری به خط نستعلیق حک شده، که نام واقف و تاریخ وقف را بیان می کند، به این شرح:
خادم الدین جناب قدسمدار                                                        حاجی الواقف الحمد خان
با توجه به اختلاف تاریخ ساخت بنا و تاریخ سنگاب ، احتمالاً سنگاب قبل از ساخت مسجد وجود داشته است. این مسجد طی شماره 1733 مورخه 26/3/75 به ثبت آثار تاریخی ایران رسیده است.

 
 
 
 
 
 
 

 گفتار نخست

 کلیات استان همدان

 شهرستان همدان

 جاذبه های طبیعی و محیطی

 جاذبه های ورزشی

 جاذبه های تفریحی و مصنوعی

 جاذبه های تاریخی و معماری

 جاذبه های زیارتی و مذهبی

 جاذبه های فرهنگی و هنری

 جاذبه های تجاری و اقتصادی

 نقشه های راهنمای همدان

 سایر اطلاعات...

 
 ... همدان ، گهواره تمدن

اکثر شهرهای استان و خصوصاً همدان، نهاوند و تویسرکان از قدمت بسیار بالایی برخوردارند. هرودت مورخ یونانی، نام همدان را اکباتان ثبت کرده است و بنای این شهر را را به دیااکو، موسس سلسله ی مادها نسبت داده است.
هخامنشیان، همدان باستان را به نام هگمتانه ( به معنی محل اجتماع ) و به عنوان پایتخت تابستانی خود برگزیده بودند، که اولین پایتخت نخستین تشکیلات حکومتی در ایران بوده است.
کاوشهای باستان شناسی انجام شده در تپه ی گیان نهاوند و محوطه حیقوق نبی و مهاجرت حضرت حیقوق نبی به تویسرکان ( در حدود 700 سال قبل از میلاد) و وجود تپه ی باستانی باباکمال در تویسرکان و تپه ی باستانی نوشیجان در نزدیکی ملایر نیز حاکی از قدمت این سه شهر می باشند.
همچنین آثار تاریخی و فرهنگی متعدد موجود در همدان، موجب شد تا در جلسه ای مورخه 2/2/1370 شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، این شهر به عنوان یکی از شش شهر تاریخی و فرهنگی کشور شناخته شود.

 

  Copyright © 2005-2021 Hamedan.ir