[  کاربر میهمان  ] [ صفحه اصلی ][ پیشنهادات

  پنج‌شنبه 3 فروردین 1396 

   
 
  تقویم روز

 صفحه اصلی

 
 
ايران
معرفي خسرو انوشيروان به عنوان وليعهد ايران و نيز کاهش مالياتها
قباد شاه ساساني 23 مارس سال 519 ميلادي،در نيمه ايام نوروز، سومين پسر خود " خسرو انوشيروان " را شاه بعدي ايران( وليعهد ) اعلام داشت. قباد سه پسر داشت که يکي از آنان به نام " کاووس " در همين مراسم به سمت فرماندار تبرستان ( مازندران ) منصوب شد. پسر ديگر قباد " زم " نام داشت. قباد در مراسم معرفي خسرو انوشيروان به عنوان شاه آتي گفت که اين انتخاب نتيجه چند سال بررسي و تجربه او بوده و به درستي اين انتخاب اعتماد دارد. قباد که سالها درگير جنگ با هون ها بود ، از آنجا که تحت تاثير افکار مزدک ( که از او به عنوان بنيادگذار سوسياليسم در جهان نام برده مي شود) قرار داشت در سال 515 ميلادي ،در مراسم نوروز ، تصميم خود به کاهش شديد ماليات کشاورزان و مردم کم درآمد و برنامه اصلاحات کشاورزي و افزايش سهم کشاورزان از محصول و نيز برنامه هاي عمراني ديگر از جمله ساحتن چند سد را اعلام داشته بود.
شاه به مصر باز گشت و اين، آخرين سفر او بود
در اين روز ، 23 مارس ، در سال 1980 شاه پس از 15 ماه در به دري به مصر باز گشت و چند ماه بعد در همين کشور درگذشت. وي پس از ترک ايران در دي ماه 1357 به مصر و از آنجا به مراکش ، مکزيک ، آمريکا و پاناما رفته بود و همه جا در سايه ترس از " ترور شدن و يا دستگيري و تحويل ايران شدن " بسر برده بود . شاه که به بيماري سرطان مبتلا بود بالاخره به انور سادات اعتماد کرد و به مصر رفت و چندي بعد در يک بيمارستان نظامي مصر درگذشت و در قاهره مدفون شد. وي قبلا هم در نيويورک تحت عمل جراحي قرار گرفته بود. به سبب پذيرفتن او در آمريکا بود که در تهران ، سفارت آمريکا تصرف و کارکنان آن گروگان گرفته شدند و بسياري از آنان 444 روز در گروگان بودند.
ساير ملل
شيخ احمد ياسين در حمله هلي کوپتر نظامي اسرائيل کشته شد
بامداد 22 دسامبر 2004 در نوار غزه ، يک هلي کوپتر ارتش اسرائيل با شليک راکت شيخ احمد ياسين رهبر روحاني جنبش حماس( حرکت مقاومت اسلامي ) را به قتل رسانيد. شيخ احمد که عليل بود از مسجد به خانه باز مي گشت که اتومبيل حامل او هدف راکت قرار گرفت. در اين حمله پسر شيخ احمد و 8 تن ديگر نيز کشته شدند. ارتش اسرائيل به قتل شيخ احمد ياسين اعتراف کرد. وي قبلا چند بار از جمله از سال 1984 تا 1985 و از 1989 تا 1997 در زندان اسرائيل بود و در 1989 به حبس ابد محکوم شده بود که بعد ضمن توافق اردن و اسرائيل آزاد شد. شيخ احمد ياسين که در 1936 در فلسطين به دنيا آمده بود در دهه 1960 ، در آن زمان که نوار غزه در کنترل مصر بود، در خاک مصر تدريس مي کرد که چون به جمعيت اخوان المسلمين پيوسته بود به غزه بازگردانده شد و در اينجا به تدريس ادامه داد و در 1987 به تاسيس جنبش حماس کمک کرد و رهبر روحاني آن بود. بسياري از دولتها و از جمله دبيرکل سازمان ملل از قتل شيخ احمد ياسين ابراز تاسف کرده و آن را عملي که به صلح کمک نمي کند خوانده اند ، ولي مقامات دولت اسرائيل از نقشه قتل او دفاع کرده اند.
برخي ديگر از رويدادهاي 23 مارس
 • 1169:   « شير کوه » ژنرال و وزير « کرد » مصر و عموي صلاح الدين ايوبي در گذشت که بعدا صلاح الدين جاي او را گرفت و با صليبيون وارد جنگ شد.
 • 1808:   ناپلئون بناپارت برادر خود « ژوزف » را پادشاه اسپانيا کرد!.
 • 1868:   دانشگاه کاليفرنيا در « برکلي ( آن زمان شهر اوکلند ) » آغاز بکار کرد که اينک داراي شعب متعدد است.
 • 1919:   موسو ليني در ميلان جنبش « فاشيست » ايتاليا را تاسيس کرد.
 • 1919:   حزب کمونيست Perserikatan هند ( PKI) تاسيس شد.
 • 1934:   کنگره آمريکا پذيرفت که از سال 1945 (11 سال بعد ) به فيليپين استقلال داده شود. آمريکا در آستانه قرن 20 ،در جريان جنگ با اسپانيا ، فيليپين را تصرف کرده بود و اداره مي کرد.
 • 1940:   جنبش مسلمانان همه هند خواهان ايجاد يک کشور مستقل براي مسلمانان اين شبه قاره شد.
 • 1945:   جزيره اوکيناواي ژاپن زير آتش 1500 ناو آمريکايي قرار گرفت که چنين آتشي در طول جنگ جهاني دوم بيسابقه بود.
 • 1956:   پاکستان از اين روز در چارچوب جامعه مشترک المنافع " جمهوري اسلامي پاکستان " شد که يک روز ملي اين کشور بشمار مي رود.
 • 1956:   سودان که مستعمره انگلستان بود از اين روز استقلال يافت.
 •  
   

  انتخاب موارد برای نگارش و عرضه در سایت نظر شخص مولف بوده و شهرداری همدان مسئولیتی در برابر آن نخواهد داشت

   

   گزارش آب و هوا

   قیمت طلا، سکه و ارز

   تقویم روز ایران و جهان

   فرهنگ لغت آنلاین

   لینک های سودمند

   تلفن همراه

   کتابخانه الکترونیک

   
   سخن مولف

  اين سايت مستقل و بدون كوچكترين وابستگي؛ هديه ناچيز مولف كوچك آن به همه ايرانيان، ايراني تبارها و پارسي زبانان است كه ايشان را از جان عزيزتر دارد ؛ و خدمتي است ميهني و آموزشي كه خدمت به ميهن و هموطنان تكليف و فريضه است كه بايد شريف و خلل ناپذير باشد و در راه انجام تكاليف ميهني نياز به حمايت مادي احدي نبايد باشد، و نخواهد بود.
   
  منبع : iranianshistoryonthisday

  تاریخ به قدری مهم و جدی است که نمی شود آن را از قلم یک مورخ خواند  ( ژول ورن )

   

    Copyright © 2005-2017 Hamedan.ir